Viry obecně
Definici počítačového viru uvádí on-line internetová encyklopedie Diderot (srpen 2001) takto:
„Počítačový virus – parazitní programový útvar, který proniká zpravidla ze záznamového média nebo z komunikačního kanálu do exekutivních programů nebo do operačního systému, jejichž funkci pozměňuje nebo v řadě případů vede ke zničení datových souborů a snížení spolehlivosti v řízení funkcí. Identifikace a diagnostika počítačového viru se provádí antivirovými programy“.
U počítačů je virus vždy útvar umělý, záměrně vytvořený člověkem.
Označení virus zavedl do počítačové terminologie poprvé ve své odborné přednášce výzkumný pracovník Fred Cohen v roce 1983. Cohenova definice počítačového viru zní: „Počítačový virus je počítačový program, který může infikovat jiný počítačový program takovým způsobem, že do něj zkopíruje své tělo, čímž se infikovaný program stává prostředkem pro další aktivaci viru.
První počítačový virus, který se dostal do oběhu, byl virus Brain (mozek) v roce 1987.
V tom samém roce se objevil také virus Stoned (kameňák).
Počítačové viry jsou většinou vytvářeny na té nejnižší programátorské úrovni, tedy přímo ve strojovém kódu, nicméně je lze vytvářet i ve vyšších programátorských jazycích.
Bývá to samostatně se reprodukující instrukční kód (respektive program), který se obvykle skládá ze tří částí: spouštěcí, vlastní funkční a reprodukční.
Funkční část může mít za účel různé druhy činností, od naprosto neškodných až po ničivé. Mezi neškodné mohou patřit různé žertovné nápisy, propagandistické nápisy, otravné viry vyžadující různé činnosti, apod. Mezi nebezpečné viry pak patří ty, které způsobují zahlcení prostoru na disku, zahlcení průchodnosti internetových serverů a nejbezpečnější jsou viry způsobující ztrátu dat mazáním, přepisem a likvidací magnetických záznamů na disketách a pevných discích.
Podle druhu se viry reprodukují prostřednictvím běhu schopných programů, systémovými částmi paměťových médií, ve zdrojových textech programů, makrech textových souborů, v souborech tabulkových procesorů, e-mailech atd.
V poslední době je zaznamenán zvláště rozvoj virů rozesílaných elektronickou poštou.
V roce 1988 se objevuje první antivirový software, který vytvořil indonéský programátor, a umí najít virus Brain, odstranit ho a zajistit imunitu počítače proti dalšímu napadení stejným virem.
Počítačové viry a podobné infiltrace představují problém, který je často zveličovaný (z komerčních důvodů) nebo naopak zlehčovaný. V každém případě nemůžeme říci, že se nás viry netýkají a zavřít před nimi oči.
Nejvíce virů najdeme na nejrozšířenějších systémech, tedy na DOSu, Windows řady 3.1X a Windows 95/98.
Existují viry, které jsou nezávislé na operačním systému, ale pro jejich působení
musí být přítomny zase například Office produkty Microsoftu nebo produkty využívající platformově nezávislý programovací jazyk Java.
Rozsah dat (binární kód, dokumenty Office) přenášených po internetu vzhledem na zvyšování počtu jeho uživatelů a zvyšování kapacity komunikačních linek neustále narůstá. Narůstá též počet různých druhů služeb provozovaných v rámci sítě Internet, které nejsou vždy dostatečně zabezpečené proti nebezpečí počítačové infiltrace.
Where is Administration viry-antiviry.estranky.cz ??
(Irinffo, 3. 6. 2023 10:06)